Özel Arama
Üyelik İlanlar Fuar Takvimi Firmalar İletişim
paylas twitter RSS Besleme Facebook
inorganik kimyasal

Akrilik - Modakrilik

Aramidler

Klorolif

Poliamid(PA)

Poliester(PES)

Polietilen(PET)

Poliolefin

Polipropilen

Poliüretan(PUR)

Polivinilidin klorit


Bir zamanlar naylon kategorisinde değerlendirilen (Nomex, Kevlar ve Twaron gibi) bir grup lifin genel bir ismidir. Aramid lifleri amid veya bazende imid bağları ile birleşmiş aromatik gruplardan oluşur. Filamentler, güçlü çözücüler ve asitlerde çözünmüş çözeltilerden, ekstrüzyon yolu ile üretilir.
Aramidler alev almazlar ve yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. 5380C' de bile güçlükle yanmaya başlarlar. Bu pahalı lifler itfaiyecilerin, yarış arabası sürücülerinin giysilerinde ve çamaşırhane ütülerinde kullanılır. Bu kullanımlar onun yanma direncinden kaynaklanmaktadı r. "Nomex" 3170C' de bozunmaya başlar ama erimez.
Oysa "Kevlar" 4250C' de bozunur. Nomex' in termal stabilitesini yükseltmek için kimyasal işlemler uygulanır. Her iki lifin de işlenmesi esnasından zararlı gazlar çıkmaz. Bu kullanımlarından başka "Nomex" tutuşmaz malzemelerin gerektiği uçak mobilyalarında özel kullanıma sahiptir. "Kevlar" çelik telin dört katı kadar yüksek mukavemet/ağırlık oranı ile bariz bir üstünlüğe sahiptir. Bu yüzden kimyasallara dirençle beraber hafif ürünlerin gerektiği yerlerde ve özel uygulamalarda son derece değerlidir. Bu uygulamalara örnek olarak petrol kuyuları için kablolar, gemi donanı mları, taşıma bantları ve yüksek performanslı lastikler gösterilebilir. Kurşun geçirmez yelekler "Kevlar" dan yapılır.
Aramid liflerinin başka bir kullanım alanı da kompozit yapılardır. Bu uygulamada lifler yarış arabalarının, yatların, ve uzay araçlarının gövdelerinde kullanılan hafif ağırlıklı ama rijit malzemeleri oluşturmak üzere sentetik reçinelerin içine takviye maksadıyla yerleştirilir.

オークリー 激安 オークリー レンズ 交換 オークリー フロッグスキン カスタム オークリー カスタム ショップ オークリーゴルフバッグ オークリー サングラス 激安 オークリー メガネ レンズ オークリー メガネ オークリー アウトレット ゴルフ オークリー フロッグスキン ミラー サングラス オークリー 店舗 オークリーゴルフサングラス オークリー アウトレット サングラス オークリーゴルフ 店舗 オークリー 店舗 オークリージャパン オフィシャルサイト オークリー レンズ 価格 オークリー カスタム 価格 オークリー サングラス サイズ オークリー メガネ フレーム オークリー アウトレット 通販 オークリー 偏光 ミラー オークリー メガネ 値段 オークリー 店舗 東京 オークリー 偏光 バス オークリーゴルフシューズ オークリージャパン サングラス オークリー カスタム 店舗 オークリー フロッグスキン アジアン オークリー メガネ 店舗 オークリー 偏光 アウトレット オークリー フロッグスキン オークリー カスタム オークリー カスタム サングラス オークリー フロッグスキン レンズ オークリー 偏光 レンズ オークリー カスタム レーダー オークリー 偏光